Jak uczyć się zaawansowanych asan

 

Jogę może ćwiczyć każdy niezależnie od wieku, wagi czy predyspozycji. Każdy kto ćwiczy w miarę regularnie, zrobi postęp, a efekty rozciągania  z czasem będą się kumulować. Jeśli teraz stojąc możesz zrobić skłon do przodu sięgając do ziemi, to regularnie powtarzając tą pozycję z czasem będziesz w stanie zbliżyć klatkę piersiową do nóg. To samo dotyczy bardziej zaawansowanych pozycji takich jak szpagat (hanumanasana) czy lotos (padmasana). Osoba ćwicząca w miarę regularnie może się ich nauczyć.

 

W internecie krążą różne mity związane z rozciągniem. Gdzieś natknąłem się na informację, że nie można zrobić szpagata po 20 roku życia itp. To oczywiście nie jest prawda. Na pewno wiele asan jest bardzo trudnych do nauczenia się, a jeszcze trudniej wykonać je idealnie. Jest to jednak możliwe, wymaga tylko wysiłku, wytrwałości i skupienia uwagi. Ćwicząc w odpowiedni sposób i z określoną regularnością można nauczyć się robić część zaawansowanych asan dość szybko.

 

Najważnieja jest chęć do doskonalenia siebie. Joga jest ścieżką doskonalenia siebie, poznawania swoich możliwości i przekraczania kolejnych barier psychicznych i fizycznych. A więc jeśli znasz już podstawy idź dalej.

 

Porady

 

Częstotliwość wykonywania sesji

 

Jedną z najważnieszych elementów, które pozwolą nauczyć się zaawansowanych pozycji - jest wykonywanie sesji z odpowiednią częstotliwością. Nie powinna być ona zbyt mała. Jeśli praktykujesz jogę już od jakiegoś czasu, to napewno zauważasz, że efekty z rozciągania i ćwiczeń nie są permanentne. Jeśli zrobisz sobie tydzień albo miesiąc przerwy i wrócisz do ćwiczeń to okaże się, że mięśnie trochę się przykurczyły i straciły odrobinę siły. Dzieje się tak szczególnie u osób, które nie maja specjalnych predyspozycji do rozciągania i są po 25 roku życia. Tak sie składa, że ja osobiście zaliczam się do tego typu ludzi. U siebie zauważam takie efekty mniej więcej po 3 dniach od ćwiczeń:

  • aby uczyć się zaawansowanych pozycji muszę ćwiczyć przynajmniej raz na 3 dni,
  • jeśli ćwiczyłbym raz w tygodniu i niezbyt intensywnie to utrzymywałbym obecny poziom,
  • jeśli będę ćwiczyć co 4, 5 dni to będę robił postęp, ale wolniejszy, bo moje ciało już po 3 dniach zaczyna tracić elastyczność.

Te liczby oczywiście są subiektywne – czuję że tak jest, ale nie mierzę dokładnie efektów. W Twoim przypadku może być zupełnie inaczej. Jeśli jesteś osobą poniżej 25 roku życia, albo masz szczęście posiadać predyspozycje do rozciągania – to może nawet po tygodniu nie poczujesz spadku formy. Wtedy ćwicząć regularnie masz szansę dojść do takiego poziomu jak ja, albo nawet wyższego.

 

Ważna jest intensywność ćwiczeń

 

Jak się zapewne domyślasz, intensywność ćwiczeń ma duże znaczenie. Wykonując daną asanę skupiaj uwagę na rozciąganych mięśniach i ścięgnach, zastanów się jakie jest Twoje odczucie intensywności. Możesz pomyśleć np. o skali od 0 do 10, gdzie zero to jest brak rozciągania, a 10 to punkt w którym wykonywanie asany zaczyna grozić kontuzją.

Wykonując daną asanę najlepiej trzymać się w granicy 6-8. Pozycja z jednej strony powinna być bezpieczna, a z drugiej rozciąganie musi być na tyle intensywne, aby mięśnie rozciągały się optymalnie. Trzeba nauczyć się dokładnie obserwować ułożenie ciała i przez cały czas trwania w pozycji kontrolować jej intensywność. 

Z biegiem czasu odczucie rozciągania staje się mniej bolesne i wtedy utrzymywanie pozycji wymaga szczególnie dużo skupienia i uważności. Może się okazać, że nie czujesz zbyt intensywnego bólu, a już przekraczasz punkt 8. Takiego wyczucia musisz się nauczyć samemu doświadczając, pracując spokojnie i świadomie. To jest umiejętność, a nie wiedza, więc nabywa się ją próbując.

 

Rożne asany ćwicz z różną intensywanością i częstotliwością

 

Większość osób ma jakieś mniejsze lub większe predyspozycje. To jest zależne od trybu życia i przyzwyczajeń. W każdym razie można zauważyć, że np. jedne osoby mają problemy z rozciąganiem bioder, ale dość szybko rozciągają tyły nóg. Albo może się okazać, że szybciej uczą sie odgięć niż skłonów do przodu. Dobrze jest zaobserwować swoje ciało w czasie sesji i poczuć, które mięśnie wymagają więcej pracy, a które mniej. Zgodnie z nauką jogi należy dążyć do równowagi. To przynosi największe kożyści zdrowotne, sprawnościowe i mentalne. Dlatego jeśli np. masz problemy ze skłonami, to warto poświęcić im więcej czasu niż odgięciom. Asany, które sprawiają Tobie trudność, będą subiektywnie bardziej intensywne - możesz mieć wrażenie że jesteś w punkcie 7 skali, a w rzeczywistości może to być 5. Tym niemniej zawsze należy słuchać swojej intuicji i ćwiczyć bezpiecznie. Kontuzja to przerwa i tracona elastyczność.

 

Kurs „Joga w domu dla średniozaawansowanych”

 

Przygotowałem kurs, który ułatwi Tobie wykonanie pierwszych kroków przy nauce zaawansowanych asan.

 

Kurs ten przeznaczony jest dla wszystkich osób, które chcą jeszcze mocniej rozciągnąć swoje ciało i kontynuować naukę jogi. Chciałbym, żeby każdy miał szansę nauczyć się trudniejszych asan takich jak stanie na głowie (sirsasana), szpagat (hanumanasana), lotos (padmasana).

 

Tak wiec, jeśli znasz już podstawowe asany i czujesz, że nie chcesz stać w miejscu ten kurs jest dla Ciebie, jest to odpowiedni moment, aby kontynuować przygodę z jogą.

 

Te 6 zestawów ćwiczeń jest kontynuacją Jogi dla Początkujących i jest tak opracowany, aby każda osoba znająca podstawy jogi lub asany z Jogi dla Początkujących mogła w płynny sposób nauczyć się zaawansowanych pozycji takich jak szpagat, lotos czy stanie na głowie.

 

 

Ten kurs jest dla Ciebie jeśli:

  • Ćwiczysz regularnie jogę dłużej niż rok
  • Kurs Joga dla Początkujących jest łatwy i szukasz trudniejszych asan
  • Opanowałeś podstawy jogi i ćwiczeń oddechowych
  • Nie masz problemu z wykonywaniem podstawowych asan i chcesz zrobić krok dalej

 

Co znajdziesz w tym kursie:

Kurs składa się z 6 sesji w 3 wersjach czasowych

 

Szpagat (70 min, 40 min, 25 min)

Dzięki tej sesji w płynny sposób rozciągając mięśnie przedniej i tylnej części ud można nauczyć się wykonywać Hanumanasanę (szpagata).

 

Biodra (60 min, 40 min, 25 min)

Ta sesja uczy coraz mocniej rozciagać i rozluźniać biodra, aż uda sie ułożyć nogę za głową.

 

Asany odwrócone (50 min, 40 min, 25 min)

Ta sesja wzmacnia szyję, kark, aż uda zrobić się stanie na głowie.

Lotos (60 min, 40 min, 25 min)

Ta sesja uczy coraz mocniej rozciagac biodra, tak by z siadu skrzyżnego udało sie, regularnie ćwicząc zrobić w pozycji Padmasanę (pozycja lotosu).  

Odgięcia do tyłu (60 min, 40 min, 25 min)

Ta sesja kładzie nacisk na rozciaganie brzucha, ud i plecleców, aby udało się wykonać mostek.

 

Skłony (70 min, 40 min, 25 min)

Dzięki tej sesji nogi rozciągną się tak, aby w końcu wykonać kurmasanę.

 

Forma materiałów

Dostęp do filmów jest online, więc nie będzie Ci potrzebny odtwarzać DVD ani video. Kiedy chcesz możesz wejść na stronę, oglądać i ćwiczyć bez żadnych ograniczeń - nie ma limitów na czas ani ilość odtwarzań.

 

Sesje

Czas

Biodra

60 min, 40 min, 25 min

Asany odwrócone

50 min, 40 min, 25 min

Szpagat

70 min, 40 min, 25 min

Lotos

60 min, 40 min, 25 min

Odgięcia do tyłu

60 min, 40 min, 25 min

Skłony

70 min, 40 min, 25 min

 

Cena za kurs to 99 zł. Czyli tyle ile 3-4 zajęcia w grupie. Więc za cenę 3-4 zajęć otrzymasz dostęp do materiałów, które będą Ci służyć kilka lat, aż nauczysz się z nich wszystkiego.

Chcę mieć absolutną pewność, że te materiały na pewno będą dla Ciebie pomocne, dlatego daję Ci 30 dni na ich wypróbowanie. Jeśli w ciągu tych 30 dni stwierdzisz, że zestaw jest dla Twojego przypadku nieodpowiedni, to zwrócę Ci pieniądze. Dlatego jeśli chcesz zacząć wykonywać ćwiczenia na plecy, to zacznij już dzisiaj i nie odkładaj tego na później.

Jeśli chcesz otrzymać dostęp do kursu to kliknij w przycisk poniżej i wypełnij brakujące pola.