Zwalcz ból pleców

 

Cierpisz z powodu bólu pleców? Zobacz co Ci pomoże...

 

Zignorowany ból pleców i kręgosłupa może zamienić się w ciężką dolegliwość. Z tego artykułu dowiesz się, czemu bolą cie plecy i co zrobić, żeby się tego raz na zawsze pozbyć. Jeżeli to zaniedbasz możesz spowodować nieodwracalne uszkodzenia w Twoim kręgosłupie, kręgach i stawach. Wtedy problem można jedynie załagodzić, ale nie wyleczyć. Dlatego lepiej zwalczyć to kiedy to jest jeszcze możliwe.

 

Dlaczego bolą plecy?

Z badań wynika, że najczęściej powodują go:

  • nieprawidłowa postawa ciała jak np. garbienie się,
  • słabe mięśnie pleców,
  • nieprawidłowa pozycja w czasie długiego siedzenia,
  • gwałtowne podniesienie czegoś ciężkiego z ziemi lub nagły zbyt duży wysiłek,
  • urazy,
  • nadwaga i otyłość,
  • są też badania, które sugerują, że ból pleców wywołuje depresja lub stres.

 

Ludzie coraz więcej czasu spędzają siedząc

W ciągu ostatnich 10 lat bardzo wydłużył się czas, jaki ludzie spędzają w pozycji siedzącej. Obecnie wynosi on aż 12 godzin dziennie.

Masz siedzącą pracę?

Dużo jeździsz samochodem?

W domu siadasz przed komputerem lub telewizorem?

Badania jednoznacznie pokazują, że nasz organizm, w tym również plecy, przystosowane są w drodze setek tysięcy lat ewolucji do stania, chodzenia i biegania, a nie do ciągłego siedzenia.

A jakie to ciągłe siedzenie ma wpływ na Twój organizm?

Mięśnie, które odpowiadają za prawidłową postawę słabną, robią się spięte i skracają się. Przez to nie są w stanie utrzymywać prawidłowej krzywizny kręgosłupa, a do tego łatwiej ulegają przeciążeniom i kontuzjom szczególnie w czasie nagłego wysiłku, takiego jak podnoszenie czegoś ciężkiego z ziemi.

Wiesz jak wygląda ręka albo noga po złamaniu?

Jak wyglądają mięśnie kończyny wyjętej z gipsu?

Są słabe, mają mały zakres ruchu. Ciągłe siedzenie działa na plecy dokładnie tak jak gips. Osłabia i przykurcza mięśnie, przez to plecy słabną i usztywniają się. Zmniejsza się przy tym znacznie zakres ruchu.

 

Wielu ludzi siedzi nieprawidłowo

Siedzenie przez wiele godzin męczy i powoduje, że kręgosłup układa się w nieprawidłowy sposób. Na początku większość ludzi ma świadomość tego w jaki sposób siedzi, ale po kilku godzinach, słabe mięśnie zaczynają się męczyć, a pozycja robi się niewygodna.

Wtedy ciało zaczyna się garbić...

Zmęczone mięśnie puszczają i cały ciężar ciała muszą utrzymywać kręgi i więzadła międzykręgowe. Nie ma w tym nic złego, jeśli siedzi się tak przez kilkanaście minut, albo nawet godzinę, ale dużo ludzi robi to przez większość dnia. Najpierw siedzą nieprawidłowo w pracy, potem siadają z zaokrąglonymi plecami w samochodzie, a potem to samo robią w fotelu w domu.

 

Jaki jest tego efekt?

Cały problem zaczyna się dość niewinnie. Co jakiś czas plecy zaczynają się garbić albo inaczej wykrzywiać. Może nawet słyszysz od znajomych z pracy magiczne: „nie garb się” albo „wyprostuj się”. Ale po paru latach sporadyczne krzywienie się zmienia się w nawyk.

Od tego momentu zaczyna być groźnie, ponieważ plecy już nawet w czasie stania i chodzenia mogą się wykrzywiać. Jeśli masz wątpliwości stań przed lustrem w swojej „naturalnej pozycji” nie pręż się, zobaczysz ze ramiona są bardziej wysunięte do przody a na plecach w odcinku piersiowych robi się delikatny łuk. Twoje mięśnie coraz mocniej się przykurczają i dopasowują do nienaturalnej krzywizny kręgosłupa formowanej przez zgarbione plecy.

To może prowadzić do chronicznego bólu pleców, który co jakiś czas pojawia się bez powodu, a potem przechodzi, żeby znowu się nagle pojawić. To jest pierwszy sygnał ostrzegawczy, którego nie można bagatelizować, ponieważ nieprawidłowa postawa ciała może prowadzić do zwyrodnień i poważnych problemów z kręgosłupem. Może to nie wygląda groźnie, ale sprawa może być o wiele poważniejsza niż może Ci się wydawać.

Teraz czujesz tylko lekki ból, ale za 2, 5 lat może skończyć się to tragicznie. Jeśli Twój obecny tryb życia doprowadził do bólu pleców i nic nie zmienisz, to z czasem objawy będą się nasilać a problemy kumulować. Ból będzie coraz silniejszy, nie będzie mijał jak kiedyś albo będzie częściej nawracał, a to dopiero początek problemów. Tzw samo przyszło samo pójdzie tu nie pomoże.

 

Jakie są najczęściej występujące problemy z plecami?

Jest kilka najczęściej występujących problemów z plecami:

 

1. Dyskopatia, przepuklina międzykręgowa.

Polega na mechanicznym uszkodzeniu dysku między kręgami, wydostaje się przy tym z niego galaretowa substancja, która uciska na nerw. Dzieje się to najczęściej w wyniku jakiegoś delikatnego urazu, który może powstać np. w czasie podnoszenia jakiegoś ciężkiego przedmiotu. Bardzo często towarzyszy temu rwa kulszowa spowodowana uciskiem na nerw. Dolegliwość ta występuje najczęściej w lędźwiowym odcinku kręgosłupa, w piersiowym i szyjnym raczej rzadko.

Uraz ten występuje prawie zawsze u osób, które prowadzą siedzący tryb życia i mają słabe mięśnie pleców, które w czasie wysiłku nie są w stanie odciążyć kręgosłupa.

 

2. Wypadnięcie dysku.

Przepuklina miedzykręgowa zwana potocznie wypadnięciem dysku polega to na wysunięciu się jądra miażdżystego poza przestrzeń miedzykręgową czyli ze swojego pierwotnego ułożenia, uciskając na nerw lub rdzeń kręgowy. Dzieje się tak w wyniku urazu mechanicznego zwykle przy podnoszeniu czegoś ciężkiego w nieodpowiedni sposób. Szkodzi mu zarówno brak ruchu, ciężka praca fizyczna jak i wyczynowe uprawianie sportu. Wysunięty dysk bardzo często powoduje ucisk na nerw. Czasem może prowadzić to do częściowego niedowładu kończyn.

Jest to kolejna dolegliwość spowodowana osłabionymi mięśniami grzbietu, które w czasie wysiłku nie mogą odciążyć kręgosłupa i utrzymać dysku na miejscu.

 

3. Choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa

Jest to dolegliwość polegająca na degeneracji kręgosłupa: dyski między kręgami tracą swoją elastyczność, zmniejszają się, kanał kręgowy zmniejsza się, czasem dochodzi do deformacji. Jest to dolegliwość, związana z długotrwałym utrzymywaniem nieprawidłowej pozycji ciała, albo na ciągłym obciążaniu kręgosłupa w nieodpowiedni sposób.

 

Zauważ, że właściwie wszystkie najczęściej występujące problemy z plecami są wynikiem zaniedbań i brakiem odpowiednich ćwiczeń. Wszystkich ich można by spokojnie uniknąć, wystarczy dbać o plecy, robić specjalne ćwiczenia rozciągające i wzmacniające plecy.

Jeżeli to zaniedbasz możesz spowodować nieodwracalne uszkodzenia w Twoim kręgosłupie, kręgach i stawach. Wtedy problem można jedynie załagodzić, ale nie wyleczyć.

 

Jeśli zaniedbasz plecy – to może się to skończyć operacją

Jeśli myślisz, że ból pleców to nic poważnego, to jesteś w błędzie. Każdego roku w Polsce w ramach kontraktów z NFZ szpitale wykonują ok 10 tys operacji kręgosłupa. Każda z operowanych i czekających na zabieg osób myślała: „ból minie”, „do jutra przejdzie”, „to nic takiego”.

Pamiętaj też, że operacja to nie jest magia i nie wraca się po niej do stanu z czasów, kiedy Twój kręgosłup był młody i sprawny. Operacja usuwa skutek, a nie przyczynę problemów. Więc jeśli Twoje mięśnie były słabe, a postawa nieprawidłowa, to może się okazać, że po operacji, osłabione zabiegiem plecy wcale nie przestaną boleć, albo problem może pojawić się w innym odcinku kręgosłupa. Po operacjach zdarzają się też powikłania np. metalaza – kiedy organizm odrzuca implant, tworzy się blizna, która uciska na nerw. Wtedy potrzebny jest kolejny zabieg, który go usunie. Poza tym operacja kręgosłupa jest dość inwazyjna i może się nie udać, albo być niewłaściwie przeprowadzona – każdemu zdarzają się błędy, lekarzom też.

Zaniedbując plecy w tej chwili narażasz się na bardzo poważne problemy zdrowotne w przyszłości.

 

Ból pleców może Cię dużo kosztować

Tak jak pisałem, co roku w ramach podpisanych kontraktów z NFZ wykonuje się 10 tys operacji kręgosłupa, ale eksperci twierdzą, że powinno ich być robionych 6-7 razy więcej; na ból pleców cierpi 75%-85% populacji ludzkiej. Dlatego, na wizytę u specjalisty możesz czekać nawet 6-12miesiecy, na zajęcia rehabilitacyjne czas oczekiwania wynosi od 6-8 miesięcy, a jeszcze dłuższy jest czas oczekiwania na operacje od 2 do 7 lat. Można skorzystać z prywatnej opieki medycznej, która skróci czas oczekiwania, ale koszt operacji waha się od 9,000 tys. zł do ponad 30,000 tys. złotych.

Należy pamięć też, że operacje kręgosłupa są bardzo poważne, ze względu na duże ryzyko powikłań pooperacyjnych. Po przeprowadzonej operacji potrzebna jest rehabilitacja, na którą trzeba bardzo długo czekać, a każdy dzień opóźnia Twój powrót do zdrowia , Natomiast koszt prywatnych zajęć rehabilitacyjnych za 45min może Cie kosztować od 50-150zł za zajęcia, które musisz wykonywać codziennie. Zajęcia, zatem mogą Cię wiec kosztować od 1500zł do nawet 5000tys zł w ciągu miesiąca.

Takie są rzeczywiste koszty radzenia sobie z poważnymi problemami kręgosłupa, których możesz uniknąć, wprowadzając codzienne ćwiczenia wzmacniająca i rozciągającą mięśnie Twoich pleców.

Masz zamiar zrobić coś z bólem pleców, który cię męczy?

Czy wolisz poczekać aż będzie gorzej?

 

Co robić w takiej sytuacji?

Najlepiej jest zapobiegać, nie leczyć. Ale jak wiadomo, większość z nas szuka rozwiązań dopiero, gdy sytuacja jest poważna, a ból zaczyna coraz częściej nawracać i stwierdzenia „przeczekam, będzie lepiej” lub samo przejdzie w tej sytuacji nie pomoże. Niestety to już jest moment, w którym trzeba podjąć dość radykalne kroki.

 

I faza – ostry ból

Najważniejsze to unikać czynników, które mogą wywołać ból, albo doprowadzać do większych problemów:

 • nie można dźwigać ciężkich przedmiotów;
 • należy unikać gwałtownych ruchów;
 • trzeba unikać utrzymywania przez dłuższy czas niewygodnej pozycji ciała np. w czasie siedzenia.

 

W czasie ostrego bólu trzeba ułożyć się w wygodnej pozycji - usiąść albo położyć się najlepiej na podłodze i poczekać, aż ból minie. Jeśli po jednym dniu, nie czuje się żadnej poprawy, to koniecznie trzeba udać się do lekarza.

 

II faza – ostry ból minął wracasz do normalnego życia

W 90% przypadków po pierwszym dniu czuje się ulgę, a po 2, 3 dniach plecy przestają mocno boleć. Zaczynają dokuczać raczej w jakiś szczególnych sytuacjach np. po 8 godzinach siedzenia w pracy, po długiej jeździe samochodem, po 8 godzinach pracy w pozycji stojącej, po długim spacerowaniu szczególnie w źle wyprofilowanych butach albo szpilkach.

 

Jeśli w tej fazie nie zaczniesz czegoś robić, to ból prędzej czy później wróci. Dzieje się tak w 85% przypadków. A kiedy wróci drugi raz, to już wiadomo, że będzie nawracał coraz częściej. Dlatego trzeba zacząć działać.

 

Paradoksalnie w problemach z plecami odpoczywanie na kanapie i czekanie, aż plecy się wyleczą i przestaną Ci przeszkadzać, jeszcze pogorszy sprawę. Większość problemów z plecami bierze się ze słabych i przykurczonych mięśni, więc ciągłe odpoczywanie tylko będzie prowadzić do ich dalszego osłabiania i skracania. Dlatego trzeba wprowadzić system regularnych ćwiczeń i zmiany przyzwyczajeń, które nie szkodzą plecom.

 

Więc co dokładnie robić:

  • Wprowadź do codziennego życia więcej ruchu: zacznij częściej chodzić na spacery, idź od czasu do czasu na basen itp., w końcu ruch to zdrowie.
  • Wyeliminuj rzeczy czy zachowania, które mogą sprawiać, że plecy bolą.
  • Zacznij wykonywać, chociaż przez 20 minut dziennie jakieś specjalne ćwiczenia dla pleców.

 

Ćwiczenia na plecy

Wykonując ćwiczenia pod kątem pleców należy pamiętać o kilku zasadach:

 

1. Nie można przesadzać.

  Jeśli już cierpiałeś na ból pleców, to nie można ich za bardzo nadwyrężać. Ćwiczyć należy delikatnie i w miarę swoich możliwości.

 

2. Ćwiczyć trzeba regularnie.

Jeśli regularnie siedzisz w biurze albo samochodzie 8 godzin dziennie, to musisz też regularnie ćwiczyć, żeby niwelować efekt siedzenia i utrzymywać plecy w dobrej kondycji.

 

3. Plecy oprócz wzmacniania muszą też być rozciągane.

Przykurczone mięśnie powodują usztywnianie pozycji i utrwalanie nieprawidłowych nawyków i wad postawy. Dlatego mięśnie i ścięgna trzeba rozluźnić i rozciągnąć, żeby plecy mogły znowu pracować prawidłowo.

 

Program: „Joga na ból pleców i kręgosłupa”

Przygotowałem specjalny program ćwiczeń dla pleców i kręgosłupa, aby ułatwić Ci zadanie. Starałem się w tym kursie zawrzeć wszystkie elementy niezbędne dla zdrowych pleców: ćwiczenia na wyprostowaną postawę oraz ćwiczenia na poszczególne odcinki kręgosłupa: szyjny, lędźwiowy i piersiowy. Jeśli nie masz doświadczenia z ćwiczeniami, to polecam Ci go, ponieważ to może pomóc Ci wrócić do zdrowia i sprawności.

 

Dlaczego warto skorzystać z tego programu:

 • Twoje plecy są słabe i mało elastyczne? Odpowiednio dobrany zestaw Ćwiczeń sprawi, ze twoje plecy się wzmocnią, uelastycznią, a Ty będziesz mieć więcej siły i energii.
 • Ten program zawiera cały szereg różnego rodzaju ćwiczeń wzmacniających i rozciągających, z jogi i ćwiczeń rehabilitacyjnych.
 • Problem, z plecami nie rozwiąże się od razu, po pierwszych ćwiczeniach, ale jeśli będziesz je wykonywać systematycznie to mięśnie się wzmocnią i rozciągną. Dzięki temu plecy będą zdrowsze, a ból będzie mijać.
 • Ten program jest tak pomyślany, żeby można go było wykonywać samemu w domu o dowolnej godzinie. Nie tracisz więc czasu na dojazdy, no i oczywiście nie musisz płacić za każde zajęcia.
 • Aby zacząć ćwiczyć nie musisz mieć żadnego doświadczenia, wystarczą chęci i zapał, wszystko co musisz wiedzieć, dowiesz się stopniowo z kursu.

 

Dużo ludzi odwleka rozpoczęcie ćwiczeń. Wmawiają sobie, że nie mają czasu, że jutro będzie lepszy moment. To jest błąd. Potem okazuje się, że 10 tys. ludzi rocznie musi znaleźć pół roku na drogą i czasochłonną rehabilitację. Dlatego trzeba zacząć działać, już dziś.

 

Jak powstał ten program?

Na moich zajęciach zawsze pojawiały się osoby, które miały problemy z plecami. Zauważyłem też, że to są też osoby, które były najbardziej zmotywowane do ćwiczenia. Uczyłem osoby z różnymi dolegliwościami i problemami w różnych odcinkach kręgosłupa. Wszystkie te osoby robiły postęp, a ból zaczynał im coraz mniej przeszkadzać.

Dlatego postanowiłem zebrać i trochę zmodyfikować ćwiczenia z jogi połączyć je z ćwiczeniami fizjoterapeutycznymi i połączyłem je w jeden spójny program ćwiczeń dla pleców. Te ćwiczenia pomogą Ci dojść do momentu, w którym Twoje plecy będą silne i elastyczne, a dzięki temu z czasem pozbędziesz się bólu i unikniesz poważnych problemów zdrowotnych.

 

Co się składa na ten program ćwiczeń?

Program zawiera 4 sesji:

 • Sesja na lędźwie i krzyż
 • Sesja na ból szyi i karku
 • Sesja na odcinek środkowy kręgosłupa
 • Sesja na wyprostowane ciało i postawę

Każda z tych sesji jest w 2 albo 3 wariantach czasowych. Dzięki temu na początku możesz ćwiczyć po 20 minut dziennie, a z czasem jak plecy zaczną się wzmacniać, rozciągać, to będzie można ten czas wydłużać.

Wszystkie ćwiczenia z tych sesji powinny być wykonywane delikatnie w miarę możliwości. Chodzi o to, żeby każdego tygodnia zrobić delikatny postęp. Dzięki temu małymi kroczkami będziesz iść w odpowiednim kierunku i zobaczysz, że z czasem to przyniesie duże rezultaty.

Najlepiej robić każdą z tych sesji na zmianę. Jeśli masz problemy z lędźwiowym w lędźwiowym odcinku, to trzeba pracować z całym kręgosłupem, żeby wszystkie mięśnie pleców były silne i elastyczne. Dzięki temu całe plecy będą coraz sprawniejsze, a codzienne czynności takie jak podnoszenie, siedzenie będą dla nich coraz mniejszym wysiłkiem.

Bardzo ważne jest też żeby regularnie ćwiczyć: „Sesję na wyprostowane ciało i postawę”. Dzięki temu nabędziesz nawyku prostowania się, a to bardzo przyśpieszy efekty w walce z bólem.

 

Sesje dla osób, które nigdy nie ćwiczyły kręgosłupa

Przygotowałem też 3 wstępne sesje z bardzo prostymi ćwiczeniami, więc nawet jeśli jeszcze nie jesteś zbyt sprawną osobą, to i tak sobie poradzisz.

 

Sesja na lędźwie i krzyż

Czas trwania: 60 min, 25 min

 

Wstępna sesja na odcinek lędźwiowy

Czas trwania: 20 min

 

 

 

Sesja na ból szyi i karku

Czas trwania: 70 min, 40 min, 25 min

 

Wstępna sesja dla szyji

Czas trwania: 20 min

 

 

 

Sesja na odcinek środkowy kręgosłupa

Czas trwania: 70 min, 40 min, 25 min

 

Wstępna sesja na piersiowy odcinek kręgosłupa

Czas trwania: 20 min

 

 

 

Sesja na wyprostowane ciało i postawę

Czas trwania: 60 min, 35 min i 25 min

Robiąc ćwiczenia z tej sesji, wzmocnisz i rozciągniesz mięśnie odpowiadające za prawidłową postawę. Dzięki tej sesji przestaniesz się garbić, i zaczniesz chodzić z wyporostowaną głową i wypchniętą do przodu piersią. Jeśli od wiele miesięcy się garbisz się w pracy albo już zauważasz, że Twoja postawa nie jest zbyt prawidłowa, to znaczy, że koniecznie musisz zacząć nad tym pracować. Po to właśnie jest ta sesja.

 

Czy musisz mieć doświadczenie z jogą, aby z tego skorzystać?

Absolutnie nie. Zestaw ćwiczeń przeznaczony jest dla początkujących. Więc możesz ćwiczyć nawet, jeśli nigdy wcześniej nie miałaś kontaktu z jogą.

Kurs jest tak przygotowany, żeby samodzielnie go wykonywać bez pomocy instruktora, ale jeśli masz jakiekolwiek pytania, to w każdej chwili możesz wysłać mi maila.

 

Forma materiałów

Dostęp do filmów jest online, więc nie będzie Ci potrzebny odtwarzać DVD ani video. Kiedy chcesz możesz wejść na stronę, oglądać i ćwiczyć.

 

Program uzupełniający: „Sztuka relaksacji"

Opanowanie relaksacji jest konieczne, jeśli chce się robić szybsze postępy i czerpać maksymalne korzyści z jogi. Dlatego jest to jeden z najważniejszych elementów dla ludzi zaczynających swoją przygodę z jogą.
Prowadząc zajęcia z jogi często widzę, że większość ludzi ma duże problemy rozluźnieniem ciała i spiętymi sztywnymi mięśniami. Relaksacja jest czymś co pomaga pozbyć się sztywności i zacząć robić postęp.

 

Co znajdziesz w programie:

Program składa się z pięciu sesji audio, możesz je zgrać na swój mp3 player, komórkę, lub włączyć na komputerze.

 

Sesje

Czas

Relaksacja rąk

30 i 15 min

Relaksacja nóg

30 i 15 min

Relaksacja pleców

30 i 15 min

Relaksacja brzucha

30 i 15 min

Relaksacja twarzy

30 i 15 min

 

Jak korzystać

Nie wymaga to, żadnego wysiłku, włączasz sesję i słuchając zobaczysz jak twoje ciało się relaksuje. Z czasem będziesz się rozluźniać w czasie jogi zupełnie nieświadomie. Sesje są w różnych wersjach czasowych 30 i 15 minutowych, żebyś mogła je wykonywać nawet, jeśli nie będziesz mieć za dużo czasu.

 

Korzyści z Programu „Relaksacja”:

Elastyczniejsze mięśnie. Spięte mięśnie źle się rozciągają. Jeśli czujesz, że Twoje mięśnie nie chcą się rozciągać, to znaczy, że nie potrafisz ich rozluźniać. Spróbuj napiąć bicepsy a potem go rozciągać... trudno jest zrobić coś takiego. To samo dzieje się z biodrami, czy plecami, tylko one bardzo często napinane są podświadomie przez cały czas. Bez odpowiedniej relaksacji spięte mięśnie nigdy nie będą się łatwo rozciągać.

Będziesz mieć mniej kontuzji. Kontuzjom najczęściej ulegają sztywne miejsca w ciele, te które straciły naturalną swobodę i zakresy ruchu. Jeśli nauczysz się odpowiednio rozluźniać, to wykonywanie jakichkolwiek ćwiczeń będzie bezpieczniejsze i bardziej efektywne.

Zdrowszy i młodszy wygląd - to pewnie jest coś, na czym bardziej zależy kobietom niż mężczyznom, tym niemniej tak jest. Jeśli nauczysz się rozluźniać mięśnie twarzy i zaczniesz do pewnego stopnia panować nad emocjami, to będzie Ci się robić mniej zmarszczek. Np. nielubiana przez kobiety lwia zmarszczka robi się od marszczenia czoła np. kiedy jest się poddenerwowanym. Jeśli to napięcie utrzymuje się przez długi czas i w dodatku regularnie, to z czasem zmarszczki staną się coraz trwalsze i bardziej wyraźne. Możesz stanąć przed lustrem i przekonać się, że twarz najmniej się marszczy, kiedy mięśnie twarzy są luźne.

Relaksacja jest bardzo przyjemna. Zobaczysz... Kiedy uda Ci się dojść do stanu głębokiego rozluźnienia, to przekonasz się, że to jest bardzo przyjemne doznanie.

Szybsza regeneracja. Po każdych ćwiczeniach mięśnie muszą się odbudowywać, dzięki temu stają się coraz silniejsze. Niestety zbiera się w nich również napięcie i skraca się ich długość. Relaksacja zmniejsza to napięcie, dzięki temu przepływa przez nie więcej krwi i szybciej się regenerują. Poza zmniejszeniem poziomu napięcia powoduje, że nie tracą swojej elastyczności i zakresu ruchów.

 

Co dokładnie otrzymujesz

Podsumowując, otrzymasz...

Kurs: „Joga dla pleców”+ Program: „Sztuka relaksacji”.

 

Kurs ten będzie w szczególności dla Ciebie przydatny, jeśli:

    • Czujesz ból lędźwiowego odcinka kręgosłupa (ból w krzyżu)
    • Czujesz ból między łopatkami
    • Dużo siedzisz w pracy i przez ból pleców często nie możesz się skoncentrować
    • Dużo czasu spędzasz przed komputerem i bolą Cię plecy
    • Ból pleców przeszkadza ci w pracach domowych
    • Prowadzisz siedzący tryb życia i chcesz uniknąć problemów z plecami w przyszłości.

 

 

Cena za kurs to 79 zł. Czyli połowę tego, co jedna prywatna wizyta u lekarza albo 30 minut zajęć z fizjoterapeutą.

 

Chcę mieć absolutną pewność, że te materiały na pewno będą dla Ciebie pomocne, dlatego daję Ci 30 dni na ich wypróbowanie. Jeśli w ciągu tych 30 dni stwierdzisz, że zestaw jest dla Twojego przypadku nieodpowiedni, to zwrócę Ci pieniądze. Dlatego jeśli chcesz zacząć wykonywać ćwiczenia na plecy, to zacznij już dzisiaj i nie odkładaj tego na później.

 

Jeśli chcesz otrzymać dostęp do kursu to kliknij w przycisk poniżej i wypełnij brakujące pola.

Jeśli masz jakieś pytania to napisz do mnie na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.