Joga dla zupełnie początkujących

 

Nie możesz się zmotywować do ćwiczeń – przeczytaj ten tekst, postaram się Tobie pomóc.

 

Co się dzieje z naszym ciałem kiedy nie ćwiczymy?

Nasze ciało przez kilkaset lat ewolucji zostało przystosowane do wysiłku, a jego brak niesie za sobą dramatyczne skutki. Wiele badań prowadzonych na znanych uniwersytetach całego świata potwierdza, że mała aktywność fizyczna, wpływa na coraz częstsze pojawianie się chorób cywilizacyjnych takich jak otyłość, cukrzyca, depresja i niewydolność serca.

 

Na całym świecie pojawia się coraz więcej badań związanych z brakiem ruchu. Wynika z nich, że organizm bardzo szybko dostosowuje się do braku aktywności fizycznej i w ludzkim ciele zachodzi wiele niekorzystnych zmian. Wystarczy zaledwie przez dwa tygodnie przebywać w pozycji leżącej, żeby organizm zmniejszył zdolności pobierania tlenu o 30%. Dzieje się to przez zmniejszenie objętość płuc i słabnięcie mięśni międzyżebrowych. Co to oznacza w praktyce? Organizm bez żadnego ruchu bardzo szubko zmniejsza swoją wydolność. To powoduje, że w czasie najprostszych czynności dość szybko się męczy i z pozoru proste czynności takie jak zakupy, czy obowiązki domowe robią się męczące. Oczywiście wiadomo, że normalni ludzie nie leżą całymi dniami. Gdybyś znał taką osobę, to pewnie powiedziałbyś, że jest leniwa i nienormalna. Niby każdy jest zapracowany, robi nadgodziny, a mimo to większość społeczeństwa prowadzi siedzący tryb życia – czyli zamiast leżeć siedzi. Może rusza trochę rękoma, ale jednak między ciągłym siedzeniem i leżeniem nie ma aż takiej różnicy. Wyobraź sobie co się musi dziać z takim organizmem po wielu latach ciągłego siedzenia w pracy, w domu w samochodzie.

 

Oprócz spadku wydolności, kolejnym ciekawym wnioskiem jest zależność między brakiem ruchu, a osteoporozą. Okazuje się, że brak ruchu nie tylko osłabia mięśnie mięśnie, ale i kości. Nacisk wzdłuż-osiowy na kości powoduje zwiększanie ich gęstości. Mówiąc po ludzku, jeśli naciska się na kości, to one się wzmacniają. Osoby, które unikają wysiłku fizycznego, nie dają swojemu szkieletowi bodźców do jego budowy. To zwiększa ryzyko występowania osteoporozy, szczególnie u kobiet.

 

Badania pokazują, że większość zmian, jakie zachodzą w ciele, takie jak zwyrodnienia, problemy z krążeniem i inne uszkodzenia związane z upływem czasu, tak naprawdę pojawiają się z braku odpowiedniej ilości ćwiczeń. Ćwiczeniom bardzo często towarzysza mikro urazy, które organizm potem regeneruje. Dzięki temu nie tylko przyśpiesza się metabolizm, potrzebny do odbudowy, ale też ciało ma większe zdolności do regeneracji. Ważne jest podtrzymywanie tej zdolności, ponieważ wraz z wiekiem ona naturalnie się zmniejsza.

 

Ćwiczyć powinien każdy niezależnie od swojej sprawności.

Nie ćwiczyłeś/aś nic od 20 lat lub jeszcze dłużej, masz sztywne mięśnie i stawy? Nie możesz usiąść po turecku? Twoja skóra przestała być jędrna, a mięśni prawie nie widać? Musisz zacząć ćwiczyć i to właśnie teraz! Na ćwiczenia nigdy nie jest za późno. Na wzmocnienie i rozciągnięcie ciała nigdy nie ma złej pory, a jeśli już przeszło ci przez myśl, że trzeba było zacząć za młodu, to tym bardziej nie rezygnuj i zacznij już dziś. Nie mów sobie, że zaczniesz od jutra czy kolejnego poniedziałku, zacznij od razu – będzie o łatwiej niż Ci się wydaje.

 

Dla sztywnych i niezbyt sprawnych osób najlepszą formą ćwiczeń jest joga.

Dlaczego akurat joga?

Jest bardzo dużo obiektywnych powodów, dla których joga jest polecana dla osób mało sprawnych fizycznie. O to kilka z nich:

 

Joga jest bezpieczna dla stawów. Wykonując asany (ćwiczenia w jodze) unika się dużych obciążeń w stawach, dzięki temu jest bezpieczna dla łokci, kolan, kręgosłupa – czyli tych miejsc, które najczęściej ulegają kontuzjom. Z wiekiem kontuzje goją się coraz wolniej, dlatego dużo dyscyplin i form ruchowych odpowiednich dla nastolatków nie jest polecanych dla ludzi po 40, czy 50 roku życia, a jogę można zacząć ćwiczyć w każdym wieku, nawet mając 60 lat.

 

Joga wzmacnia i rozciąga całe ciało. Dużo dyscyplin sportowych kładzie nacisk tylko na poszczególne partie ciała, a joga wzmacnia wszystkie mięśnie. Dzięki temu nie tracąc za dużo czasu w ciągu dnia można pracować nad wszystkimi najważniejszymi grupami mięśni zwiększając ich siłę i elastyczność – duża część sprawności to właśnie elastyczność. Mięśnie oprócz siły muszą jeszcze mieć odpowiedni zakres ruchu. Nie tylko wzmocnisz i uelastycznisz ciało, poprawisz także funkcjonowanie organów wewnętrznych.

 

Joga dotlenia organizm. Regularne ćwiczenie jogi zwiększą objętości płuc i poprawia wydolność organizmu. Większa ilość tlenu transportowana jest z krwiobiegiem. Dzięki temu osoba ma więcej energii i wolniej się męczy. Oprócz tego mózg jest lepiej dotleniany, co poprawia pamięć i koncentrację oraz powoduje, że rzadziej pojawiają się zawroty i bóle głowy.

 

Joga pozytywnie wpływa na układ krwionośny. Regularne wykonywanie asan obniża zawartość cholesterolu we krwi, co w dużym stopniu eliminuje ryzyko wystąpienia miażdżycy oraz zawału. Badania pokazują, że u kobiet i mężczyzn ćwiczących jogę stwierdza się około 20–30% mniejsze ryzyko udaru mózgu zarówno niedokrwiennego, jak krwotocznego.

 

Joga zmniejsza ryzyko demencji. Joga to połączenie pracy ciała i umysłu. Dzięki temu regularnie ćwicząc jogę można zminimalizować ryzyko wystąpienia demencji starczej, gdyż zmniejsza się prawdopodobieństwo uszkodzenia tkanki mózgowej. Choroby Alzheimera obawia się każdy, gdyż powoduje nie tylko utratę pamięci, utratę własnego „JA" a także problemy z poruszaniem się. Aby temu zapobiec wystarczy ponad 20 – 30min regularnych ćwiczeń dziennie. To jest ilość czasu, którą każdy może wygospodarować i poświęcić dla siebie.

 

Joga pozwala robić postęp fizyczny przez całe życie. Osoba w średnim wieku regularnie ćwicząca jogę, może być o wiele sprawniejsza niż nie jeden 20 latek siedzący całymi dniami przed komputerem. Jeśli się nie ćwiczy to z wiekiem sprawność organizmu spada. Jednak regularnie wykonując asany cały czas utrzymuje się dobrą formę i poprawia się swoją sprawność. Z czasem wykonywanie asan staje się coraz łatwiejsze i można wykonywać kolejne, bardziej zaawansowane. Dzięki temu przez całe życie można zwiększać swoje możliwości fizyczne. Nawet jeśli teraz twoje ciało jest sztywne i niezbyt sprawne, to regularnym wykonywaniem asan można to zmienić. Dziś możesz mieć problem z siadem skrzyżnym, ale po 2 latach ćwiczeń może zaczniesz robić lotosa i inne trudne asany – tak działa regularna praca.

 

Regularne ćwiczenia jogi to inwestycja w to co masz najcenniejsze - Twoje zdrowie i sprawność. Dzięki regularnym ćwiczeniom jogi masz szansę uniknąć potencjalnie niebezpiecznych dolegliwości oraz cieszyć się przez całe życie sprawnością i dobrym zdrowiem. Dlatego czas spędzony na ćwiczeniach nie jest stracony lecz zainwestowany. Poza tym to może być czas spędzony całkiem przyjemnie.

 

Przygotowałem zestaw ćwiczeń dla osób, które nie są zbyt sprawne, ale chciałyby zacząć regularnie ćwiczyć.

 

Ten kurs zawiera tylko proste ćwiczenia. Do tych zestawów wybrałem tylko łatwe i podstawowe asany, które każdy niezależnie od obecnej sprawności fizycznej może bezpiecznie wykonywać i zacząć swoją przygodę z jogą. Nie musisz się obawiać stania na głowie czy rękach, w tych sesjach tego nie ma, są tylko podstawowe, łatwe asany. A jak je opanujesz, to będziesz mieć mocne podstawy i chęci, żeby zacząć uczyć się trudniejszych.

 

Razem z ćwiczeniami stopniowo wrócisz do formy. Jak to się mówi, nie od razu Rzym zbudowano, tak samo dzieje się z ciałem, które po długim okresie „siedzenia na kanapie" zrobiło się sztywne i przykurczone. Odpowiednio dobrane ćwiczenia pomogą Twoim przykurczonym mięśniom stopniowo się rozciągać i wzmacniać. Dzięki temu małymi krokami z dnia na dzień zauważysz, że robisz postępy. Twoje spięte mięśnie zaczną się rozciągać i zwiększać zakresy ruchu. Stopniowo zaczniesz zauważać drobne zmiany przy codziennych czynnościach. Nagle zauważysz, że możesz się bez problemu schylić się i podnieść coś z podłogi, a wejścia po schodach nawet nie zauważysz. Zdziwisz się jak duży postęp można zrobić regularną pracą, która nie musi być ani zbyt męcząca i ani nieprzyjemna.

 

Oszczędzisz czas. Korzystając z tego programu nie tracisz czasu na dojazdy do klubów fitness, ani pieniędzy na miesięczne karnety, wystarczy włączyć komputer i można zacząć ćwiczyć w domu, w dowolnym i dogodnym dla Ciebie momencie. Nie potrzebujesz zaopatrywać się w specjalne buty oraz odzież sportową, na początek wystarczy coś wygodnego i możesz zacząć ćwiczyć. Nie musisz przy tym konkurować z nikim na zajęciach, czy klubie fitness. Ćwiczysz kiedy tylko chcesz i w takim stopniu w jakim czujesz się pewnie a robisz to tylko dla siebie i swojego zdrowia.

 

Program: "Joga dla Absolutnie Początkujących"

Sesja 1:

3 filmy szkoleniowe.

Czasy trwania: 1h, 40 min, 25 min

 

Sesja 2:

3 filmy szkoleniowe.

Czasy trwania: 1h, 40 min, 25 min

 

Sesja 3:

3 filmy szkoleniowe.

Czasy trwania: 1h, 40 min, 25 min

 

Sesja 4:

3 filmy szkoleniowe.

Czasy trwania: 1h, 40 min, 25 min

 

Każda z tych sesji jest w 2 albo 3 wariantach czasowych. Dzięki temu możesz dobrać ilość ćwiczeń do czasu albo do swoich możliwości. Na początku możesz ćwiczyć krócej i stopniowo wydłużać sesje w miarę robionych postępów.

Wszystkie ćwiczenia z tych sesji powinny być wykonywane delikatnie w miarę możliwości. Chodzi o to, żeby każdego tygodnia zrobić delikatny postęp. Dzięki temu małymi kroczkami będziesz iść w odpowiednim kierunku i zobaczysz, że z czasem to przyniesie duże rezultaty.

 

Czy musisz mieć doświadczenie z jogą, aby z tego skorzystać?

Absolutnie nie. Zestaw ćwiczeń przeznaczony jest dla początkujących. Więc możesz ćwiczyć nawet, jeśli nigdy wcześniej nie miałaś/ęś żadnego kontaktu z jogą.

Kurs jest tak przygotowany, żeby samodzielnie go wykonywać bez pomocy instruktora, ale jeśli masz jakiekolwiek pytania, to w każdej chwili możesz wysłać mi maila.

 

Forma materiałów

Dostęp do filmów jest online, więc nie będzie Ci potrzebny odtwarzać DVD ani video. Kiedy chcesz możesz wejść na stronę, oglądać i ćwiczyć bez żadnych ograniczeń - nie ma limitów na czas ani ilość odtwarzań.

 

Program uzupełniający: „Sztuka relaksacji"

Opanowanie relaksacji jest konieczne, jeśli chce się robić szybsze postępy i czerpać maksymalne korzyści z jogi. Dlatego jest to jeden z najważniejszych elementów dla ludzi zaczynających swoją przygodę z jogą.
Prowadząc zajęcia z jogi często widzę, że większość ludzi ma duże problemy rozluźnieniem ciała i spiętymi sztywnymi mięśniami. Relaksacja jest czymś co pomaga pozbyć się sztywności i zacząć robić postęp.

 

Co znajdziesz w programie:

Program składa się z pięciu sesji audio, możesz je zgrać na swój mp3 player, komórkę, lub włączyć na komputerze.

 

Sesje

Czas

Relaksacja rąk

30 i 15 min

Relaksacja nóg

30 i 15 min

Relaksacja pleców

30 i 15 min

Relaksacja brzucha

30 i 15 min

Relaksacja twarzy

30 i 15 min

 

Jak korzystać

Nie wymaga to, żadnego wysiłku, włączasz sesję i słuchając zobaczysz jak twoje ciało się relaksuje. Z czasem będziesz się rozluźniać w czasie jogi zupełnie nieświadomie. Sesje są w różnych wersjach czasowych 30 i 15 minutowych, żebyś mogła je wykonywać nawet, jeśli nie będziesz mieć za dużo czasu.

 

Korzyści z Programu „Relaksacja”:

Elastyczniejsze mięśnie. Spięte mięśnie źle się rozciągają. Jeśli czujesz, że Twoje mięśnie nie chcą się rozciągać, to znaczy, że nie potrafisz ich rozluźniać. Spróbuj napiąć bicepsy a potem go rozciągać... trudno jest zrobić coś takiego. To samo dzieje się z biodrami, czy plecami, tylko one bardzo często napinane są podświadomie przez cały czas. Bez odpowiedniej relaksacji spięte mięśnie nigdy nie będą się łatwo rozciągać.

Będziesz mieć mniej kontuzji. Kontuzjom najczęściej ulegają sztywne miejsca w ciele, te które straciły naturalną swobodę i zakresy ruchu. Jeśli nauczysz się odpowiednio rozluźniać, to wykonywanie jakichkolwiek ćwiczeń będzie bezpieczniejsze i bardziej efektywne.

Zdrowszy i młodszy wygląd - to pewnie jest coś, na czym bardziej zależy kobietom niż mężczyznom, tym niemniej tak jest. Jeśli nauczysz się rozluźniać mięśnie twarzy i zaczniesz do pewnego stopnia panować nad emocjami, to będzie Ci się robić mniej zmarszczek. Np. nielubiana przez kobiety lwia zmarszczka robi się od marszczenia czoła np. kiedy jest się poddenerwowanym. Jeśli to napięcie utrzymuje się przez długi czas i w dodatku regularnie, to z czasem zmarszczki staną się coraz trwalsze i bardziej wyraźne. Możesz stanąć przed lustrem i przekonać się, że twarz najmniej się marszczy, kiedy mięśnie twarzy są luźne.

Relaksacja jest bardzo przyjemna. Zobaczysz... Kiedy uda Ci się dojść do stanu głębokiego rozluźnienia, to przekonasz się, że to jest bardzo przyjemne doznanie.

Szybsza regeneracja. Po każdych ćwiczeniach mięśnie muszą się odbudowywać, dzięki temu stają się coraz silniejsze. Niestety zbiera się w nich również napięcie i skraca się ich długość. Relaksacja zmniejsza to napięcie, dzięki temu przepływa przez nie więcej krwi i szybciej się regenerują. Poza zmniejszeniem poziomu napięcia powoduje, że nie tracą swojej elastyczności i zakresu ruchów.

 

Co dokładnie otrzymujesz

Podsumowując, otrzymasz...

Kurs: „Joga dla zupełnie początkujących”+ Program: „Sztuka relaksacji”.

Cena 69 zł - czyli tyle co 3 zajęcia w grupie. 

 

Chcę mieć absolutną pewność, że te materiały na pewno będą dla Ciebie pomocne, dlatego daję Ci 30 dni na ich wypróbowanie. Jeśli w ciągu tych 30 dni stwierdzisz, że zestaw jest dla Twojego przypadku nieodpowiedni, to zwrócę Ci pieniądze. Dlatego jeśli chcesz w końcu zacząć ćwiczyć, to zacznij już dzisiaj i nie odkładaj tego na później.

 

Jeśli chcesz otrzymać dostęp do kursu to kliknij w przycisk poniżej i wypełnij brakujące pola.

Jeśli masz jakieś pytania to napisz do mnie na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.