Rodzaje jogi


W tym dziale można przeczytać informacje o różnych odmianach jogi.


Vinyasa joga

Kategoria: Rodzaje jogi
Drukuj

Vinyasa w zasadzie to nie jest metoda nauczania jogi w takim samym sensie jak np. joga Iyengara, albo ashtanga joga, ale ze względu na popularność "Vinyasa joga" ten opis został umieszczony razem z innymi odmianami jogi.

Kundalini joga

Kategoria: Rodzaje jogi
Drukuj

Kundalini

Kundalini jest to boska energia spoczywające w podstawie kręgosłupa. Symbolicznie kundalini przedstawia się jako węża, albo spiralę zwiniętą do 3 i pół zwoju. Kiedy kundalini się przebudzi przepływa po kolei przez wszystkie czakry oczyszczając je, a gdy dotrze w końcu do czakry koronnej praktykujący będzie mógł doświadczyć samadhi.

Joga Sivananda

Kategoria: Rodzaje jogi
Drukuj

Swami Sivananda był założycielem Sivananda Yoga Vedanta Centres, autorem ponad 200 książek i osobą, która jako pierwsza zaczęła propagować jogę poza Indiami przez swojego ucznia Vishnudevananda. Filozofię Swamiego Sivanandy można streścić w słowach: słóż, kochaj, medytuj, zrozum.

Joga Iyengara

Kategoria: Rodzaje jogi
Drukuj

Twórcą tej metody nauczania jogi jest B.K.S Iyengar. Jest on jednym z najlepiej znanych nauczycieli jogi na świecie, a joga Iyengara jest najpopularniejszą odmianą jogi.

Ashtanga joga

Kategoria: Rodzaje jogi
Drukuj

Ashtanga joga jest to szkoła hatha jogi stworzona przez Sri K. Pattabhi Joisa.

Nazwa ashtanga yoga znaczy dosłownie joga ośmiostopniowa i oznacza osiem członów jogi przedstawionych przez Patanjalego w swoim dziele Yoga-sutry: