8 porad odnośnie medytacji

Kategoria: Medytacja
Drukuj

Czasem kiedy zaczyna się praktykę medytacji pojawiają się pytania i wątpliwości odnośnie tego jak powinno się to robić. Te 8 porad powinno rozwiać niektóre z nich.

 

  1. Praktykuj regularnie – postęp przyjdzie z czasem.
  2. Nie nastawiaj się na żadne rezultaty - one przyjdą same, ale szukanie jakiegoś efektu na siłę tylko będzie Cię rozpraszać.
  3. Praktykuj medytację w miejscu, gdzie dobrze się czujesz, jest ciepło i nikt Cię nie rozprasza.
  4. Kiedy po kilku albo kilkunastu minutach czujesz dyskomfort w plecach, to zwykle znaczy, że nie są proste, musisz poprawić pozycję, żeby plecy się nie męczyły, albo po prostu muszą się wzmocnić –to przyjdzie z czasem, na początku możesz zacząć od krótszych sesji.
  5. Jeśli czujesz rozciąganie bioder, to trochę poluzuj pozycje np. zamiast lotosa zrób póllotosa – trudno się koncentrować, kiedy czuje się rozciąganie.
  6. Jeśli na początku Ci się nie udaje wyciszyć umysłu, czujesz, że jest rozbiegany – nie przejmuj się, bo jesteś na właściwej drodze – już przynajmniej potrafisz zaobserwować stan swojego umysłu, wiele osób nawet tak podstawowej rzeczy nie potrafi.
  7. Za każdym razem jak przestaniesz myśleć o przedmiocie medytacji, bo Twój umysł odpłynie, to po prostu skup się na nim jeszcze raz – z czasem zauważysz, że odpływasz coraz rzadziej.
  8. Jak czujesz, że coś cię rozprasza to po prostu się tym nie przejmuj, ignoruj to i dalej skupiaj uwagę na obiekcje medytacji.

 

Komentarze  

0 #3 Darek 2017-04-25 22:57 Cytować
Super
0 #2 pucek83 2015-07-27 10:09 Cytować
;-) zaczynam medytować bardzo dobre wskazówki dla początkujących jak mi pójdzie zobaczymy pozdro pa
-4 #1 rafi 2015-07-15 10:55 Cytować
super te wskazuwki sa the best juz umiem dzię
ki

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież


Opublikowano: 5 lata 11 mies. ago przez Marcin #185
Marcin's Avatar
Większość widzi medytacje jak jakiś trans... To całe skupienie na przedmiocie medytacji. Medytacja to obecność!!!! Tu i teraz!!! Odczuwanie wszystkiego co jest w tobie i dookoła jedność z absolutem (żadnego mistycyzmu)to brak jakiejkolwiek myśli pełna świadomość a nie jakiś cholerny odlot.
Opublikowano: 6 lata 6 mies. ago przez lukasz #79
lukasz's Avatar
W skrócie można powiedzieć, że medytacja to jest stan bardzo głębokiego skupienia.. Na czym się skupiasz to w zasadzie obojętnie, chociaż na jednych rzeczach łatwiej się skupić niż na innych.

Przeczytaj artykuły z działu: [url=http://http://www.joga-medytacja.pl/index.php/medytacja]medytacja[/url] tam dowiesz się czegoś więcej.
Opublikowano: 6 lata 6 mies. ago przez Iza #76
Iza's Avatar
Mam jeszcze pytanie, któe może wydawać się "kardyndalne": co to właściwie znaczy: medytować? Siedzieć i myśleć - ale o czym, na czym sie skupić, w jaki sposób o tym myśleć>? Od jakiej pozycji zacząć, kiedy fakty są takie, że pracuję fizycznie, i nawet zwykła pozycja siedzenia prosto przy stole, bez "garbienia się", jest dla mnie trudna i nieco bolesna? Proszę o porady, nie mam żadnego doświadczenia...
Opublikowano: 6 lata 8 mies. ago przez nowinka #44
nowinka's Avatar
ja dopiero zacznę i tu jest moja obawa czy dam radę się skupić , ostatnim razem było mi ciężko i zrezygnowałam więc tym razem nie wiem jak będzie . Czy w relaksacji pomagają kadzidełka lub świeczki ?
Opublikowano: 6 lata 8 mies. ago przez Zielonooka #24
Zielonooka's Avatar
ja skupiłam się na liściu który widzialam z okna,delikatnie powiewal na wietrze,ale w tym stanie mnie zafascynowal :) mysle ze dobrze jest na czyms skupic uwage,na czyms co Cie nie rozproszy.mnie ten lisc uspokoił :P :lol:
Opublikowano: 6 lata 8 mies. ago przez Zielonooka #23
Zielonooka's Avatar
Probowałam medytacji juz kiedys lecz z marnym skutkiem, sprobowalam dzis po raz kolejny jednak skupilam sie "naprawde" bo wzielam do serca kilka rad i uciszylam umysl, dla mnie to kluczowa sprawa, odplynełam w niecale 10 min...niesamowite a zarazem dziwne uczucie! polecam
Opublikowano: 6 lata 8 mies. ago przez lukasz #22
lukasz's Avatar
Początkująca napisał:
Mam się skupić na jednej rzeczy, czyli mam myśleć np. o morzu czy chodzi o oddech?

Po prostu skupiasz się na przedmiocie medytacji. Ten przedmiot to mogłoby być morze, czemu nie... zwykle to jest oddech albo mantra dlatego, że łatwiej się na nich koncentrować, ale jeśli wolisz skupiać się na czymś innym to rób tak, żeby było Ci łatwiej ;)
Opublikowano: 6 lata 8 mies. ago przez Początkująca #14
Początkująca's Avatar
Mam się skupić na jednej rzeczy, czyli mam myśleć np. o morzu czy chodzi o oddech?