Medytacja z mantrami

Kategoria: Medytacja
Drukuj

Medytacja z mantrami to jest typową medytacją hinduską mocno związaną z jogą. Polega ona na powtarzaniu bez przerwy sylab, wyrazów lub całych zdań, najczęściej w języku sanskryckim. Jest to jest medytacja, polecam ją każdemu początkującemu, ponieważ powtarzając w myślach mantrę zagłusza się dialogi wewnętrzne i pozwala wejść w głęboki stan rozluźnienia.

 

Podstawowymi mantrami, są głoski alfabetu sanskryckiego. Każda sylaba odpowiada jakiemuś konkretnemu punktowi energetycznemu w ciele człowieka. Według filozofii jogi w ciele jest 7 czakr (punktów energetycznych), których zablokowanie nie pozwala swobodnie przepływać energii życiowej - pranie. W każdym razie powtarzanie tych głosek w połączeniu z koncentracją na odpowiednich miejscach w ciele, rzeczywiście je rozluźnia, a co ważniejsze pomaga uspokoić umysł i łatwo wejść w stan medytacji.

 

Jak wykonywać medytację z mantrami:

  1. Usiądź wygodnie w pozycji do medytacji
  2. Zamknij oczy
  3. Powtarzaj cały czas którąś z mantr.

 

Którą mantrę powtarzać?

Dla samej medytacji to nie ma aż takiego znaczenia, możesz powtarzać, którąkolwiek mantrę, każda wprowadzi Cię w stan medytacji. W każdym razie proponuję korzystając z tego, że odpowiednie mantry rezonują z odpowiadającymi im miejscami w ciele. Jeśli boli cię któreś miejsce w ciele, to skorzystaj z mantry, która rezonuje jak najbliżej tego miejsca. Jeśli masz stresująca pracę, to pamiętaj, że stres bardzo często zbiera się okolicach żołądka, więc powtarzaj wtedy mantrę ”Ram”. Zaszkodzić Ci to nie zaszkodzi, a wiele osób mówi, że to rzeczywiście pomaga.

 

Która mantra odpowiada której czakrze?

  1. Czakra Podstawy – „Lam”
  2. Czakra Sakralna – „Vam”
  3. Czakra Splotu słonecznego – „Ram”
  4. Czakra Serca – „Yam”
  5. Czakra Gardła – „Ham”
  6. Czakra Trzeciego Oka – „Om”

 

Kurs medytacji

Przygotowałem też pełny kurs medytacji, z którego dowiesz się wszystkich podstawowych informacji odnośnie medytacji i poznasz podstawowe techniki medytacji, z których sam korzystam, między innymi medytację z mantrami: kurs medytacji.

 

Komentarze  

+2 #2 Angela 2015-12-30 12:01 Cytować
Dziś pierwszy raz spróbowałam,poniważ byłam bardzo zestresowana i już sama nie wiedziałam co ze sobą zrobić teraz siedzę całkowicie wyciszona i zrelaksowana. Czuję się hm...inaczej aż sama jestem w szoku.
Będę Medytować codziennie ;-) :lol:
-1 #1 Pawel 2015-12-18 12:17 Cytować
Może jeszcze słowo o tym, skąd się wzięły te przyporządkowania?
W "Księdze czakr" dla 6 czakry jest mantra KSHAM. Jak się posłucha na YT, to można usłyszeć mantrę YAM, którą wypowiadają: 'ziam' (zapis fonetyczny).

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież


Opublikowano: 5 lata 9 mies. ago przez Dawid_Chi #218
Dawid_Chi's Avatar
Mantry możesz mówić zarówno na głos jak i w myślach. Jeśli chcesz to PM do mnie to podam Ci tytuły paru książek i odnośniki do artykułów, które wszystko Ci (powinny) wyjaśnić co do mantr i medytacji

Namaste
Opublikowano: 5 lata 9 mies. ago przez lukasz #200
lukasz's Avatar
Na początku może tak być. Niektórzy mówią, że czują jakby się unosili, albo jakby byli otoczeni białym światłem... itd itp. Umysł musi się po prostu przyzwyczaić do stanu medytacji :)
Skupiaj się na mantrze, to takie projekcje przestaną się pojawiać, a zostanie przyjemne odczucie, albo możesz zacząć obserwować pojawiające się myśli. Zobacz co dla Ciebie lepiej działa, co pozwala Ci łatwiej utrzymać skupienie.
Opublikowano: 5 lata 9 mies. ago przez kinga32341 #198
kinga32341's Avatar
mam pytanie , zaczęłam powtarzać jedną mantrę , gdzie po kilku minutach widziałam jakieś różne kwiaty kolorowe które się poruszały następnie białe światło .. czy to jest normalnie pierwszy raz spróbowałam medytacji i mnie to strasznie ciekawi , nie wiem czy to jest jakiś stan skupienia ?
Opublikowano: 6 lata 2 mies. ago przez lukasz #139
lukasz's Avatar
Na początku sesji można powtarzać kilka razy na głos, a potem w myślach. Jak nie ma warunków do powtarzania na głos, to można ten etap pominąć ;)
Opublikowano: 6 lata 3 mies. ago przez dawid #138
dawid's Avatar
czy mantry powtarzac na glos czy w myslach
Opublikowano: 6 lata 5 mies. ago przez lukasz #101
lukasz's Avatar
Według filozofii hinduskiej punkt energetyczny znajadujący się między brwiami.
Opublikowano: 6 lata 5 mies. ago przez Klaudia #100
Klaudia's Avatar
Co to za czakra trzeciego oka?
Opublikowano: 6 lata 7 mies. ago przez Anonim #68
Anonim's Avatar
ram,ram,ram???????????............
Opublikowano: 6 lata 7 mies. ago przez Dziurchen #55
Dziurchen's Avatar
"Mantra" to transcendentalna wibracja dźwiękowa. "Man" oznacza "umysł", "tra" – "wznosić". Mantra jest więc dźwiękiem, który wznosi nasz umysł ponad materialny wymiar. Przejawia się ona w tym świecie nie tracąc swego duchowego potencjału. Mantry nie można wymyślić samemu, nie można jej kupić czy sprzedać. Jest to wiecznie istniejąca, duchowa wibracja dźwiękowa przekazywana od niepamiętnych czasów przez mistrzów medytacji należących do długiej linii nauczycieli i uczniów. Wsłuchując się w taki dźwięk i powtarzając go doświadczamy, że nasz umysł oraz serce stopniowo się oczyszczają, dzięki czemu z każdym dniem coraz bardziej wzrasta w nas świadomość naszej prawdziwej tożsamości. Stopniowo stajemy się coraz bardziej radośni, szczęśliwi i wolni od niepokoju.
Mantrę można intonować na kilka różnych sposobów. Można robić to zarówno indywidualnie jak i w grupie osób. Kluczowym aspektem w każdej z tych technik jest koncentracja, skupienie uwagi na dźwięku mantry. Początkowo osiągnięcie jednopunktowej koncentracji na mantrze może wydawać się zadaniem trudnym, powinniśmy jednak postarać się, na tyle, na ile potrafimy skupić swój umysł na wypowiadanych mantrach. Przy regularnej praktyce i odrobinie cierpliwości będą widoczne szybkie postępy. Medytacja niedoskonała prowadzi do medytacji doskonałej.
Więcej informacji na temat medytacji z mantrą można odnaleźć na portalu mantra.pl, znajdują się tam również kontakty do ośrodków w różnych miastach w Polsce, które bezpłatnie uczą tego typu medytacji.