Bandhy

Kategoria: Pranayama
Drukuj

Jak robić jalanthara bandhę?

Jak robić mula bandhę?

Jak robić uddiyana bandhę?

 

Bandhy są elementami w zaawansowanych etapach pranajam, służą do skupiania prany w odpowiednich miejscach ciała. Bandha oznacza "połączenie", "skrępowanie", "zamknięcie".

1. Jalanthara bandha - polega na zbliżeniu brody do klatki piersiowej. Jalanthara bandhę robi się przez cały czas wykonywania pranajamy
Jak zrobić jalabthara bandhę?
Siedząc pochyl głowę do przodu i zbliż tak jak możesz brodę do klatki piersiowej.
Kiedy siedzisz i wykonujesz jalanthara bandhe staraj się utrzymać proste plecy. Podczas zbliżania brody do klatki piersiowej jest tendencja do zaokrąglania pleców, żeby łatwiej można było to zrobić. Jest to nieporządane w czasie pranajamy, ponieważ zaokrąglone plecy zmniejszają objętość klatki piersiowej i krępuje oddech. Dlatego trzeba tego unikać i pprostować plecy, żeby klatka piersiowa była ciągle otwarta. Żeby upewnić się, że plecy się nie zaokrąglają dobrze jest na początku oprzeć się o prostą powierzchnię np. o ścianę i zobacz, czy podczas jalanthara bandhy plecy nie odrywają się.   
Druga rzeczą na jaką należy zwrócić uwagę wykonując jalanthara bandhę jest napięcie szyi. Szyja powinna być w miarę luźna. Z jednej strony należy zbliżać brodę do klatki piersiowej, a z drugiej należy unikać dużego napięcia w szyi, bo to utrudnia relaks w czasie wykonywania pranajamy.

2. Uddiyana bandha - Jest to bandha, którą robi się w czasie pranajamy po wydechu w czasie antara kumbhaki. Dzięki uddiyana bandha można wypuścić większą ilość powietrza z klatki piersiowej, co pogłębia oddech i poprawia działanie pranajamy.
Jak zrobić uddiyana bandhę?
Po wydechu wciągnij brzuch, tak, żeby pępek zbliżył się do kręgosłupa. Przez cały czas wykonywania tej bandhy należy mieć trochę napięte mięśnie wciągające brzuch, nie powinno się ich rozluźniać, bo to będzie zaburzać rytm oddychania.
Uddiyana bandhę można wykonywać jako osobne ćwiczenie.

3. Mula bandha - jest to bandha, którą robi się w czasie antara khumbaki zazwyczaj razem z uddiyana bandhą.
Jak zrobić mula bandhę?
Mula bandhę robi się zaciskając odbyt i mięśnie w dolenej części miednicy.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież