Oddech. Czego jeszcze o nim nie wiesz?

Kategoria: Pranayama
Drukuj

Co się dzieje w naszym ciele, kiedy oddychamy nieprawidłowo?

Dlaczego powinniśmy poświęcać mu więcej uwagi?

 

Oddech w naszym organizmie spełnia dwie najważniejsze funkcje:

 • Dostarcza tlenu dla naszego ciała
 • Oczyszcza krew z produktów przemiany materii, dwutlenku węgla i toksyn

 

Funkcje tlenu w ograniźmie:

 • Ze wszystkich pierwiastków jest nam najbardziej potrzebny do życia - bez jedzenia przetrwamy nawet miesiąc, bez wody możemy żyć 2 tygodnie, a bez tlenu nie przeżyjemy 5 minut.
 • Dostarcza wszystkim komórkom naszego ciała energii potrzebnej do prawidłowej pracy, bez niego umierają.
 • Najwięcej tlenu zużywa mózg – 25% całego dostarczanego tlenu.
 • Kiedy do mózgu dochodzi zbyt mało tlenu, robimy się rozdrażnieni, ospali i podenerwowani.
 • Ilość tlenu we krwi ma wpływ na tętno i ciśnienie – zmniejszająca się ilość tlenu powoduje przyśpieszenie bicia serca, wzrost tętna i ciśnienia – dlatego poprawny oddech jest szczególnie ważny dla osób z nadwagą albo nadciśnieniem.

 

Oddychamy całe życie i głupie może Ci się wydawać, jak ktoś Ci mówi, że możesz nie robić tego poprawnie. Niestety faktem jest, że dużo czynników powoduje, że większość ludzi nie oddycha w odpowiedni sposób.

 • Pozycja w jakiej stoimy albo siedzimy wpływa na jakość naszego oddechu, kiedy jesteśmy pochyleni albo zgarbieni klatka piersiowa zmniejsza swoją objętość, przez to wiele osób używa tylko małej części płuc do oddychania.
 • Kiedy jesteśmy zestresowani, mięśnie karku, pleców i klatki piersiowej są bardziej  napięte niż zazwyczaj, przez co trzeba zużyć więcej energii, żeby wykonywać wdechy.
 • Wielu ludzi, kiedy zaczyna się koncentrować na jakiejś czynności, wstrzymuje oddech.
 • Często w czasie wysiłku fizycznego, kiedy potrzebujemy dużo tlenu zatrzymujemy oddech.

 

Możesz zapytać co z tego, że tak robię… no cóż… czytaj dalej:

 • Oddech robi się szybki i nierównomierny, co powoduje częstsze rozdrażnienie i poirytowanie - gdyż ma on duży wpływ na nasz umysł.
 • Badając zwierzęta naukowcy zauważyli, że te, które oddychają najwolniej żyją najdłużej, np. słonie mają powolne tempo oddychania.
 • Dawni jogini uważali, że człowiek nie żyje określoną ilość lat, tylko określoną ilość oddechów. Może to być kontrowersyjne, ale faktem jest, że jogini regularnie robiący pranayamy w wieku 80 lat cały czas uczą jogi i cieszą się lepszą sprawnością fizyczną niż większość ludzi na świecie w wieku średnim. Wyobraź sobie 80-letniego dziadka jogina stojącego na rękach, a pomyśl jak czuje się ktoś z osób w wieku 80 lat, które znasz…
 • Nieprawidłowy oddech wpływa również na większe obciążenie układu krwionośnego, przez co po wielu latach złych nawyków oddechowych można mieć problemy z sercem i układem krążenia.
 • Są badacze, który uważają, że nieprawidłowy oddech może mieć duży wpływ na występowanie raka i obniżenie odporności organizmu.

 

Poprawny oddech ma duży wpływ na zdrowie i samopoczucie, dlatego warto poświęcić mu trochę czasu i nauczyć się oddychać poprawnie dzięki pranajamie.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież


Opublikowano: 6 lata 3 tyg. ago przez lukasz #179
lukasz's Avatar
COPD ma wpływ na wydolność organizmu.. Jeśli trudno Ci się oddycha, to oczywiście będziesz się szybciej męczyć.
Na twoim miejscu robiłbym dokładnie to co zaleca lekarz i oprócz tego poszedłbym do jakiejś szkoły jogi w Twojej okolicy i zapytał o zajęcia jogi dla początkujących albo o ćwiczenia oddechowe, bo to też może Ci pomóc. Tylko jak się na to zdecydujesz to powiedz, że masz problem ze zdrowiem.
Opublikowano: 6 lata 3 tyg. ago przez Anaria #177
Anaria's Avatar
Witam, mam problem poniewaz mialam astme ktora przerodzila sie w COPD..Ostatnio brak mnie oddechu, mecze sie szalenie idac po schodach. a nawet z pokoju do pokoju to mam wysilek lekki W ubieglym tygodniu bylam u lekarza rodzinnego ktory po zbadaniu powiedzial mnie, ze nie mam tlenu we krwi..Wczoraj bylam w klinice i badal mnie tez lekarz prowadzacy ale nic nie powiedzial za to ja powiedzialam co powiedzial mnie lekarz rodzinny..wiec lekarz prowadzacy moja chorobe przyznal mnie racje.
Nie wiem, czy dlatego ze nie mam tlenu we krwi jestem taka slaba jak nigdy i wszystkim sie mecze..Jedynie nie wypadalo postapic inaczej i lekadz kazal mnie przyjsc za pare dni na tlen..Prosilabym o odpowiedz..dziekuje