Trochę anatomii


W tej kategorii możesz znaleźć podstawową wiedzę z anatomii, która może przydać się w czasie praktyki jogi


Płaszczyzny ciała

Kategoria: Trochę anatomii
Drukuj

Na rysunku poniżej pokazane są płaszczyzny ciała. Postaraj się zapamiętać, która płaszczyzna jak się nazywa, ponieważ często wykorzystuje się te nazwy w opisywaniu ruchów.

Anatomia stawu biodrowego

Kategoria: Trochę anatomii
Drukuj

Staw biodrowy (łac. articulatio coxae) - Jeden z największych stawów w naszym ciele, łączy kość udową z obręczą kończyny dolnej. Jest to staw kulisty, który może poruszać się w 3 stopniach swobody (w 3 płaszczyznach).

Anatomia stawu kolanowego

Kategoria: Trochę anatomii
Drukuj

Staw kolanowy (łac. articulatio genus) - Jest to złożony staw - jest złożony z dwóch stawów wykonujących inne ruchy. Łączą się tu kości udowa z piszczelową i rzepką, tworząc staw  udowo-rzepkowy i udowo-piszczelowy, które otoczona są jedna torebka stawowa. W kolanie znajdują się jeszcze dwie łąkotki, które w czasie ruchów dopasowują powierzchnie stawowe. Mechanicznie jest to staw zawiasowy, umożliwiający zginanie i prostowanie oraz rotację, kiedy staw jest zgięty. Wzmocniony jest dwiema wartstwami więzadeł: zewnętrznymi, czyli pobocznymi oraz więzadłami torebki stawowej oraz wewnętrznymi - więzadłem krzyżowym tylnym i przednim.

Kolano jest nietypowym stawem, ponieważ z jednej strony musi być bardzo elastyczny, żeby móc wykonywać wszystkie swoje ruchy, a z drugiej strony musi być bardo wytrzymałe ze względu na przeciążenia. Kiedy stąpamy, działa na nie duża siła, a kiedy pracujemy nogami, napina się nasz najmocniejszy mięsień - mięsień czworogłowy.