Zacznij ćwiczyć jogę samemu w domu

 

Czy na pewno można ćwiczyć jogę samodzielnie?

Oczywiście, że można, a nawet powinno się!

Dlaczego?

Kiedy ćwiczysz jogę:

 • Wzmacniasz mięśnie i ścięgna
 • Rozciągasz mięśnie i nabierasz coraz większej sprawności
 • Wzmacniasz plecy, co pomaga zapobiegać bólom pleców
 • Spalasz kalorie
 • Twój umysł się wycisza, a ciało relaksuje

Możesz spokojnie zacząć ćwiczyć samemu. Najważniejsze, żeby nie czekać na idealny moment, który może nigdy nie nadejść.

 

3 mity o samodzielnym wykonywaniu asan

Jestem dużym zwolennikiem ćwiczenia jogi w domu, ponieważ wtedy korzyści z asan są największe. Niestety czasem spotykam się z mylnymi przekonaniami odnośnie samodzielnych ćwiczeń, które niepotrzebnie odwlekają decyzję. Oto najczęstsze z nich:

 

Mit 1

Jeśli chcesz zacząć ćwiczyć jogę, musisz zacząć ćwiczyć jogę na zajęciach z instruktorem.

Nie jest to prawdą. Musisz wiedzieć jak wykonywać ćwiczenia, ale tego dowiesz się z powodzeniem z dobrego podręcznika, czy kursu jogi na wideo. Nawet, jeśli nie możesz chodzić na zajęcia to i tak możesz zacząć ćwiczyć i cieszyć się korzyściami płynącymi z jogi.

 

Mit 2

Ćwicząc samemu możemy nieświadomie zrobić sobie krzywdę.

Nieświadomie ludzie robią sobie krzywdę siedząc po 8 godzin dziennie i unikając ćwiczeń. Większą krzywdę można sobie zrobić nie ćwicząc niż ćwicząc jogę.

Jeśli wykonujesz ćwiczenia dla początkujących, to tak naprawdę możesz się uszkodzić jedynie, jeśli siłujesz się z ciałem i chcesz za szybko zrobić daną pozycję. Jeśli będziesz tego unikać, to joga będzie bezpieczna i przyjemna.

 

Mit 3

Jeśli niedokładnie wykonasz daną pozycję to nie tylko coś sobie zrobisz, ale nie poczujesz korzyści z ćwiczeń jogi.

Nic bardziej mylnego. W czasie wykonywania asan precyzja nie jest taka ważna. Najważniejsze w ogóle zacząć ćwiczyć. Jeden z wielkich nauczycieli jogi Swami Sivananda mówił, że gram praktyki jest więcej wart od tony teorii. Precyzja sama przychodzi po czasie razem ze sprawnością, elastycznością, wyczuciem ciała i wszystkim innym, co daje joga.

 

Co najczęściej przeszkadza ćwiczyć jogę samemu w domu?

Część osób nie wie jak się za to zabrać. Na początku nie wiadomo za bardzo, jakie asany robić, jak układać je w sesje, w jaki sposób je wykonywać. I to wszystko powoduje, że zabranie się za ćwiczenia jest trudne. Kolejnym dużym problemem jest mobilizacja. Zazwyczaj trudno wziąć się w garść i zacząć ćwiczyć. Przez to przestajemy rozwijać się fizycznie, mięśnie słabną, kondycja maleje, tłuszcz się odkłada i z dnia na dzień coraz częściej czujemy zmęczenie. A do tego okazuje się, że popołudnie spędzone w fotelu nie daje tyle relaksu ile się spodziewaliśmy.

Dlatego postanowiłem zrobić kurs, który ułatwi mobilizację i pokaże dokładnie, co i w jaki sposób ćwiczyć na początku, żeby odnieść jak najwięcej korzyści z jogi.

 

Kurs „Joga w domu dla początkujących”

Kurs jest tak przygotowany, żeby samemu można było zacząć ćwiczyć jogę w domu bez uczęszczania na zajęcia, albo możesz potraktować go jako uzupełnienie, jeśli chodzisz już na zajęcia z instruktorem. Dzięki niemu poznasz ponad 50 podstawowych asanów i będziesz mieć dobre podstawy do tego, aby po opanowaniu go zacząć uczyć się tych bardziej zaawansowanych.

 

Joga dla początkujących część 1

Czas trwania:90 min, 45min i 20min

Jest to zbiór podstawowych pozycji, które dokładnie omówiłem i pokazałem jak zrobić krok po kroku. Do niektórych z nich pokazałem ułatwienia, które mogą pomóc osobom zupełnie początkującym zacząć ich wykonywanie. Włączysz film i możesz ćwiczyć nawet, jeśli nigdy nie ćwiczyłaś jogi. Jeśli opanujesz ten zestaw asan i zrobi się on dla Ciebie łatwiej to płynnie będziesz mogła przejść do wielu bardziej zaawansowanych ćwiczeń jogi.

 

Joga dla początkujących część 2

Czas trwania:70 min, 40min i 20min

Sesja jest ogólna, więc rozciągane i wzmacniane jest całe ciało. Nacisk jednak położony jest na rozciąganie tyłów nóg, tak, aby z czasem łatwiej robić skłony do przodu. Po opanowaniu tej sesji, będzie można zacząć wykonywać trudniejsze pozycje wymagające rozciągniętych nóg.

Joga dla początkujących część 3

Czas trwania:70 min, 40min i 20min

Sesja ta kładzie nacisk na rozciąganie bioder, tak, aby rozciągać te mięśnie, które potrzebne są do zrobienia lotosa. Jeśli ktoś ma mały zakres ruchu w stawach biodrowych, to powinien powoli je rozciągać, aby to było bezpieczne i efektywne. Tak też pomyślana jest ta sesja, aby umożliwić osobom ze sztywnymi biodrami rozluźnienie ich i rozciągnięcie.

 

Joga dla początkujących część 4

Czas trwania:60 min, 40min i 20min

Z tego filmu nauczysz się i doszlifujesz podstawowe pozycje odwrócone.
Asany są bardzo ważne bo uczą koncentracji i spowalniają oddech, co według nauk jogi przedłuża młodość i życie – według jogi czas życia liczy się w ilości wykonanych oddechów.
Asany odwrócone są bardzo ważne, ze względów fizjologicznych. Dobrze wpływają na układ krążenia, powodując, że dzięki grawitacji dużo natlenionej krwi spływa do klatki piersiowej i głowy rozszerzając tam naczynia krwionośne. To zmusza układy regulujące ciśnienie krwi w naczyniach do pracy, co pomaga zapobiegać problemom z krążeniem i nadciśnieniem.
Oprócz tego asany odwrócone uczą równowagi, wzmacniają brzuch, rozciągają plecy zapobiegając bólom kręgosłupa.
Może od razu nie zrobisz stania na głowie, ale na pewno możesz nauczyć się łatwiejszych odwróconych asanów takich jak świeca. A to pomaga utrzymywać ciało w zdrowiu.
Ta sesja nie zawiera zaawansowanych asan, ale może być męcząca, a z czasem na pewno zobaczysz, że idzie Ci coraz lepiej.

 

Joga dla początkujących część 5

Czas trwania:75 min, 45min i 25min

Ta sesja pomoże Ci rozciągnąć i wzmocnić mięśnie przygotowując je do balansów. Wszystkie asany, w których urymuje się ciężar ciała takie jak bakasana, czy stanie na rękach to balanse. Większość z nich to zaawansowane pozycje, które wymagają przygotowania i nie powinny być wykonywane przez początkujące osoby. Ta sesja ma w odpowiedni sposób przygotować ciało, do bezpiecznej nauki balasów. Dzięki niej będziesz powoli i w odpowiedni sposób wzmacniać obręcz barkową, plecy i ramiona tak, aby z czasem można było zacząć wykonywać bardziej zaawansowane pozycje.
Balanse to wbrew pozorom duża grupa asan, które się dość rzadko wykonuje. A szkoda, bo opanowanie i regularne wykonywanie nawet prostych balansów wzmacnia bardzo dużo mięśni i daje duże poczucie sprawności. Balanse powinny być wykonywane przez wszystkich prowadzących siedzący tryb życia, niezależnie od płci. Kobiety też mogą uczyć się tej grupy asan, jest to wskazane szczególne dla Pań, które czują, że mają słabe ręce.

 

Jak korzystać z tego kursu?

Te wszystkie 5 sesji z kursu joga dla początkujących najlepiej jest wykonywać na zmianę, jednego dnia jedną, drugiego drugą, aby nauczyć się wykonywać różne asany i równomiernie rozciągać całe ciało. Każda sesja jest w 3 wersjach długa, średnia i krótka, po to żeby można było dopasować ćwiczenia do ilości czasu. Ma to pomóc w systematyczności. Nawet jeśli masz bardzo pracowity dzień, to możesz zawsze skorzystać z 20 minutowej sesji. Łatwiej jest zmobilizować się i poćwiczyć 20 minut niż godzinę, a jak nabierzesz nawyku regularnego ćwiczenia, to zobaczysz, że wykonywanie całej średniej albo długiej sesji każdego dnia nie będzie dla Ciebie problemem.

 

Kurs jest tak przygotowany, żeby można było ćwiczyć bez pomocy instruktora. Postarałem się pokazać jogę w jak najprostszy sposób, aby nie było wątpliwości, czy dobrze wykonujesz dane ćwiczenie, czy nie.  Ale jeśli masz jakiekolwiek pytania, to w każdej chwili oglądania filmu będziesz mogła wysłać mi maila z pytaniem. Jak tylko będę przed komputerem to odpowiem.

 

Forma materiałów

Jest to 15 filmów do oglądania online - 5 sesji, każda w 3 długościach. Dostajesz więc ponad 600 minut materiałów wideo w jakości HD. Dostęp do filmów jest online, więc nie będzie Ci potrzebny odtwarzać DVD ani video, nie będziesz mieć również problemu ze zgubieniem filmu, czy uszkodzeniem płyty, a filmy możesz oglądać też na urządzeniach mobilnych, jeśli jesteś na wczasach albo delegacji.

 

Kurs ten będzie w szczególności dla Ciebie przydatny, jeśli:

 • Chcesz zacząć ćwiczyć jogę, ale w pobliżu Ciebie nie ma szkoły jogi
 • Chcesz zrzucić zbędne kilogramy i wyrzeźbić figurę
 • Ćwiczyłaś kiedyś jogę, ale z jakiegoś powodu przestałaś i chciałabyś wrócić do regularnych ćwiczeń
 • Chodzisz na zajęcia jogi, ale nie możesz zmotywować się, żeby ćwiczyć dodatkowo w domu
 • Chcesz poprawić swoje samopoczucie i mieć więcej energii.
 • Bolą Cię plecy i chcesz coś z tym zrobić.

Przygotowałem program „Sztuka Relaksacji", który miałem zamiar udostępniać, jako osobne materiały. Jednak jest to na tyle ważny element w jodze, zwłaszcza dla osób początkujących, że powinien jednak zostać częścią tego kursu.
Głęboka relaksacja jedną z rzeczy która odróżnia jogę od innych form ruchowych. Poza tym wiele początkujących osób sobie z tym nie radzi albo nie docenia jej wpływu na ciało, umysł i postęp w nauce jogi.

 

Program uzupełniający: „Sztuka relaksacji"

Opanowanie relaksacji jest konieczne, jeśli chce się robić szybsze postępy i czerpać maksymalne korzyści z jogi. Dlatego jest to jeden z najważniejszych elementów dla ludzi zaczynających swoją przygodę z jogą.
Prowadząc zajęcia z jogi często widzę, że większość ludzi ma duże problemy rozluźnieniem ciała i spiętymi sztywnymi mięśniami. Relaksacja jest czymś co pomaga pozbyć się sztywności i zacząć robić postęp.

 

Co znajdziesz w programie:

Program składa się z pięciu sesji audio, możesz je zgrać na swój mp3 player, komórkę, lub włączyć na komputerze.

Sesje

Czas

Relaksacja rąk

30 i 15 min

Relaksacja nóg

30 i 15 min

Relaksacja pleców

30 i 15 min

Relaksacja brzucha

30 i 15 min

Relaksacja twarzy

30 i 15 min

 

Jak korzystać

Nie wymaga to, żadnego wysiłku, włączasz sesję i słuchając zobaczysz jak twoje ciało się relaksuje. Z czasem będziesz się rozluźniać w czasie jogi zupełnie nieświadomie. Sesje są w różnych wersjach czasowych 30 i 15 minutowych, żebyś mogła je wykonywać nawet, jeśli nie będziesz mieć za dużo czasu.

 

Korzyści z Programu „Relaksacja”:

Elastyczniejsze mięśnie. Spięte mięśnie źle się rozciągają. Jeśli czujesz, że Twoje mięśnie nie chcą się rozciągać, to znaczy, że nie potrafisz ich rozluźniać. Spróbuj napiąć bicepsy a potem go rozciągać... trudno jest zrobić coś takiego. To samo dzieje się z biodrami, czy plecami, tylko one bardzo często napinane są podświadomie przez cały czas. Bez odpowiedniej relaksacji spięte mięśnie nigdy nie będą się łatwo rozciągać.

Będziesz mieć mniej kontuzji. Kontuzjom najczęściej ulegają sztywne miejsca w ciele, te które straciły naturalną swobodę i zakresy ruchu. Jeśli nauczysz się odpowiednio rozluźniać, to wykonywanie jakichkolwiek ćwiczeń będzie bezpieczniejsze i bardziej efektywne.

Zdrowszy i młodszy wygląd - to pewnie jest coś, na czym bardziej zależy kobietom niż mężczyznom, tym niemniej tak jest. Jeśli nauczysz się rozluźniać mięśnie twarzy i zaczniesz do pewnego stopnia panować nad emocjami, to będzie Ci się robić mniej zmarszczek. Np. nielubiana przez kobiety lwia zmarszczka robi się od marszczenia czoła np. kiedy jest się poddenerwowanym. Jeśli to napięcie utrzymuje się przez długi czas i w dodatku regularnie, to z czasem zmarszczki staną się coraz trwalsze i bardziej wyraźne. Możesz stanąć przed lustrem i przekonać się, że twarz najmniej się marszczy, kiedy mięśnie twarzy są luźne.

Relaksacja jest bardzo przyjemna. Zobaczysz... Kiedy uda Ci się dojść do stanu głębokiego rozluźnienia, to przekonasz się, że to jest bardzo przyjemne doznanie.

Szybsza regeneracja. Po każdych ćwiczeniach mięśnie muszą się odbudowywać, dzięki temu stają się coraz silniejsze. Niestety zbiera się w nich również napięcie i skraca się ich długość. Relaksacja zmniejsza to napięcie, dzięki temu przepływa przez nie więcej krwi i szybciej się regenerują. Poza zmniejszeniem poziomu napięcia powoduje, że nie tracą swojej elastyczności i zakresu ruchów.

Co dokładnie otrzymujesz

Podsumowując, otrzymasz...

Kurs: „Joga w domu dla początkujących”+ Program: „Sztuka relaksacji”.

Daję Ci kurs jogi z 5 sesjami jogi i dodatkowo program relaksacji z 5 sesjami relaksacyjnymi...

Kurs: „Joga w domu dla początkujących”:

Sesja

Czas

Wartość

„Sesja wprowadzająca”

90 min, 45 min i 20 min

40 zł

„Sesja na nogi”

70 min, 40 min i 20 min

40 zł

„Rozciąganie bioder”

70 min, 40 min i 20 min

40 zł

„Pozycje odwrócone”

70 min, 40 min i 20 min

40 zł

„Balanse”

70 min, 40 min i 20 min

40 zł

 

W sumie:

200 zł

 

Program: „Sztuka Relaksacji”

Sesja

Czas

Wartość

Relaksacja rąk

30 i 15 min

15

Relaksacja nóg

30 i 15 min

15

Relaksacja pleców

30 i 15 min

15

Relaksacja brzucha

30 i 15 min

15

Relaksacja twarzy

30 i 15 min

15

 

W sumie:

75 zł

 

Otrzymujesz filmy i materiały audio warte w sumie 275 zł.

Zapłacisz za nie jednak tylko 99 zł

Dlaczego daję tą obniżkę?

Z dwóch powodów, chcę żebyś ćwiczyła jogę. To jest moja pasja i sprawia mi przyjemność, kiedy zarażam nią innych. Drugi powód jest bardziej egoistyczny, wiem, że dzięki temu joga ci się spodoba, zaczniesz regularniej ćwiczyć i kupisz później kolejne moje kursy :)

Cena za kurs to 99 zł. Czyli koszt tylko kilku zajęć jogi w grupie.

Chcę mieć absolutną pewność, że te materiały na pewno będą dla Ciebie pomocne, dlatego daję Ci 30 dni na ich wypróbowanie. Jeśli w ciągu tych 30 dni stwierdzisz, że to nie dla Ciebie to zwrócę Ci pieniądze. Dlatego jeśli chcesz zacząć ćwiczyć jogę to zacznij dzisiaj i nie odkładaj tego na później.

Jeśli chcesz otrzymać dostęp do kursu to kliknij w przycisk poniżej i wypełnij brakujące pola.

Jeśli masz jakieś pytania to napisz do mnie na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.